Характеристика топ сортів лохини

Використання сортового посадкового матеріалу лохини є однією з найважливіших ланок ягідництва, та являється основою соціально-економічного розвитку сільського - господарства держави.

На сьогодні, в Україні культивуються велика кількість сортів лохини високорослої.

Сорти лохини високорослої різного періоду дозрівання плодоносять з червня по вересень.

Повноцінно плодоносити кущі починають вже з 3-х річного віку. Перший врожай з такого куща складає від 300грам і більше в залежності від сорту. Але з кожним роком плодоношення збільшується.і дорослий 8 річний кущ може давати від 5кг до 8кг ягід. Також варто зауважити, що ці рослини мають довгу тривалість життя до 30 років.

В Україні для закладання промислових плантацій бажано висаджувати тільки ті рослини які занесені до Державного реєстру  сортів рослин, і придатні для вирощування в наших кліматичних умовах. Вираженою пластичністю та здатністю пристосовуватися до різних мінливих умов та кліматичних зон,характеризуються сорти:Блюголд,Блюкроп,Дарроу,Дюк,Еліот,Патріот,Торо та ін.

  Ранньостиглі сорти:

  Блюголд(Bluegold)-відносно низький ,але розлогий кущ,висотою 1,2-1,5м.Плоди починають достигати з середини липня.Врожайність висока,з регулярним плодоношенням 4-7кг з куща.Плоди середньої величини,світло-блакитні,щільні з маленьким рубчиком і добрим смаком.Ягоди вживаються у свіжому вигляді.Також використовуються для переробки або заморожування.Мають подовжений термін зберігання.Збір ягоди можна проводити вручну або механізовано.Даний сорт придатний для озеленення та декорування .

  Дюк(Duke)-кущ висотою 1,2-1,8м,з слабкими пагогоутвореннями.що забезпечує хороше просвітлення куща.Ягоди починають достигати з другої декади липня.Урожай високий та регулярний,6-8кг з одного куща.Ягоди великі,до 20мм в діаметрі,щільні,світло блакитного кольору.Смак ягід покращується після заморожування.Квітування сорту пізнє,що робить його стійким до весняних заморозків,а пагони,до морозів у зимовий період.Збирається врожай у три прийоми.вручну або механізовано.Даний сорт вимагає дренованого грунту.

 Ерліблю(Earliblue)-кущ заввишки 1,2-1,8м.Ягоди починають достигати з середини липня,врожай з одного куща,в середньому 4-7кг.Плоди середньої величини,до 15мм,світло блакитного кольору,смакові якості ягід хороші.Плоди не бажано довго зберігати та перевозити,найраще підходять для переробки.Ерліблю цінується на ринку за раннє достигання,декортивну здатніть та високу морозостійкість.

  Спартан(Spartan)-прямостоячий кущ,заввишки 1,5-2м.Достигання плодів починається з другої декади липня.Середній урожай з куща 4,5-6кг.Ягоди світло-блакитні,діаметром 16-18мм,мають кислуватий смак та приємний аромат.Збір врожаю проводиться в ручну або механізовано.Рослини цього сорту,дуже чутливі до добрив, невідповідності рівня рН у грунті та перезволоження.

  Середньостиглі сорти:

  Блюкроп(Bluecrop)-прямостоячий кущ з вертикальнимb пагонами,висотою 1,6-2,2м.Плоди великі 18-20мм в діаметрі та вагою 1,5-2,5,світло блакитного кольору.Плоди мають відмінні смакові якості та міцну шкірку.Смак ягід кисло-солодкий з слабким ароматом.Дозрівати ягоди починають на початку серпня.Урожайнsсть сортe стабільно висока,6-9кг з одного куща.Свіжозібрані плоди можна зберігати від 30 до 60діб,використовувати для переробки та заморожування.Плодоносити рослина починає вже на 2-3рік після посадки.Сорт стійкий до хвороб,посухи,весняних заморозків та зимових морозів.Рослини вимагають посиленої обрізки пагонів з метою укрупнення плодів в період достигання.

  На сьогодні,Блюкроп є найпоширенішим сортом,серед промислових плантацій в Західній Європі та світі!

  Патріот(Patriot)-прямостоячий кущ заввишки 1,2-1,8м.Достигання ягід починається з другої половини липня.Урожай регулярний 5-7кг з куща.Плоди великі,трохи плоскі,діаметром 19мм.Недостиглі ягоди мають характерне червоне забарвлення.Смакові якості ягід задовільні.Дозволений збір врожаю вручну та механізовано.Кущі які вирощуються на сонячних ділянках,мають відмінний декоративний вигляд.

  Торо(Toro)-компактний,високий кущ  1,8-2м заввишки.Ягоди починають достигати на початку серпня.Урожайність стабільно висока.Плоди середньої величини,приємного кольору та відмінним смаком.Плоди реалізуються у свіжому вигляді,або використовуються для переробки.Період достигання починається разом з сортом Блюкроп,але закінчується раніше.Рекомендується як сорт супутній Блюкропу.

  Чендлер(Chandler)-прямостоячий кущ,швидко зростаючий та розгалужений,заввишки 1,5м.Плоди великі,понад 20мм в діаметрі та масою до 2г.Мають високу та стабільну урожайність.Ягоди мають блакитне забарвлення та чудовий смак.Період достигання тривалий(30-45 діб)-з початку серпня до середини вересня.Плоди використовуються для вживання у свіжому вигляді  або для промиcлової переробки.Збір плодів проводиться вручну або механізовано.

  Пізньостиглі сорти:

  Блакитна Бригіта(Brigitta Blue)-новий сорт.Кущ заввишки 1,8-2м.Ягоди починають достигати з другої половини серпня,дають регулярний та високий врожай,4-6кг з куща.Плоди світло-блакитного кольору,середнього розміру(до 15мм),дуже щільні,мають гарний смак та добре зберігаються.Достигання ягід відбувається рівномірно,збирання проводиться у два прийоми.Сорт має тенденцію до тривалого росту пагонів в осінній час,тому взимку часто обмерзають.Сорт виведений в Австралї,на випробуваннях в Німеччині отримав позитивні рекомендації до впровадження.Може використовуватися для озеленення населених місць.

  Дарроу(Darrow)-прямий,розлогий кущ,висотою 1,5-2,1м.Час достигання ягід починається з середини серпня.Урожайність висока(4-6кг) але не регулярна.Ягоди великі за розміром(20мм),ароматні,світло-блакитного кольору.При транспортуванні швидко втрачають сизо-блакитний наліт,при пакуванні темніють,легко лопаються.Ягоди використовуються для свіжого вживання,заморозки та переробки.Збір ягід проводиться вручну або механізовано.Рекомендується висаджувати на сонячних місцях,так пізні ягоди зберігють свій аромат.

  Елліот(Elliot)-кущ висотою 1,5-2,1м.Плодоношення регулярне з врожайністю 6-8кг з куща.Ягоди дрібної та середньої величини(11-15мм),міцні,блакитного кольору.При повному достиганні мають приємний тонкий аромат.Всі ягоди реалізуються у свіжому вигляді,не тільки через свої смакові якості,але і тому,що всі інші сорти до цього часу закінчують своє плодоношення.Сорт дуже стійкий до різких коливань температури,хвороб,посухи,вологості грунту,заморозків(в період цвітіння витримує до -5 градусів морозу).Збір ягід проводиться вручну або механізовано.

  Нельсон(Nelson)-кущ висотою 1,2-1,8м,нерозлогий.Достигання починається в другій декаді серпня.Плодоношення регулярне,6,5-9кг з куща.Плоди великі,діаметром 18-20мм,блакитні,щільні з маленьким рубчиком.Ягоди вживають у свіжому вигляді,використовують для переробки та заморозки.Збір ягід проводиться вручну або механізовано.Сорт холодостійкий,декоративний,придатний для поодинокої посадки.