Вирощування та догляд

 Вибір місця для посадки

 Чорниця високоросла може вирощуватися як на торфяних грунтах верхового типу, так і у помірно родючих або навіть легких мінеральних грунтах.Лохина має велику потребу води в період зростання, тому рівень грунтових вод має бути високим(приблизно 40-60см

 Ця рослина пускає коріння неглибоко, тому необхідно дотримуватися відповідних правил. Передусім необхідна висока вологість грунту, і достатня повітропроникність його верхнього шару. Хороші умови для зростання створює високий вміст гумусу в грунті.

  Вирощування лохини на слабких грунтах вимагає підживлення додатковими органічними речовинами та збільшення видатків на зрошення. Щільні родючі грунти необнідно послабити,це полегшить проникнення корнів в грунт.Для цього можна використовувати тирсу.

  Ділянка призначена під посадку лохини, повинна бути сонячна, захищена від вітрів і розташована поблизу джерела води. Тривала посуха в період вегетації несприятливо впливає на ріст рослин, а   також на урожай в поточному і наступному роках. Рекомендується  забезпечити зрошення плантації.
Вибираючи правильне місце для посадки слід уникати дуже холодних місць та грунтів з нерегулярним доступом води. Неправильно підібраний тип грунту може призвести до погіршення росту   рослин і зробити так, що рослини будуть дуже чутливі до різних захворювань і шкідників. Тому рекомендується вибрати місце з природним кислим грунтом і сприятливими природними умовами. Якщо це неможливо, то необхідно звести до мінімуму несприятливий вплив умов навколишнього середовища.

  Підготовка грунту

  Перед закладкою плантації необхідно вивчити рівень грунтових вод, вміст гумусу і мінеральних компонентів, а також визначити pH грунту, який повинен становити 4,0-5,0. Важливою   процедурою  перед посадкою рослин є також знищення стійких бур’янів. У відповідному субстраті важливим є вміст органічних речовин. Для збільшення їхньої кількості перед посадкою в   грунт додають торф, тирсу або подрібнену кору, які потрібно просто змішати з землею.

  Саджанці та сорти

  Здорові та якісні рослини, вирощені у кваліфікованому розсаднику, гарантують чистоту виду і більш високу стійкість рослин до стресу, пов’язаного з посадкою. Найбільш цінними є 2-3 річні   рослини, які добре розрослися, тому що вони швидше вступають в період повного плодоношення.
Вирощування лохини високорослої планується на кілька років, тому дуже важливим є вибір найкращих її сортів. Існує багато сортів з різною продуктивністю та різним періодом дозрівання   плодів.  Перед посадкою власних саджанців необхідно докладно вивчити сорти, які ви плануєте вирощувати (адже не кожен сорт підходить для українського клімату). Деякі сорти лохини   високорослої вимагають перехресного запилення та проведення інших заходів з метою підвищення їх врожайності.

  Посадка

 При збиранні вручну, особливо на малих ділянках або слабких грунтах, необхідно дотримуватися відстані в рядах від 0,8 м до 1,0 м,а між рядами від 2,5 м до 3,0 м. На великих плантаціях, відстань   у рядку має становити від 0,8 м до 1,2 м,та між рядами від 3,0 м до 3,5 м.
Рослини слід садити на 3-5 см глибше, ніж вони росли в контейнерах. Важливою є також глибша посадка рослин на спеціально підготовленому грунті з додаванням торфу або тирси. Після посадки   грунт навколо кожної рослини слід добре вм’яти для кращого розростання коренів в глиб грунту.

  Зрошення

  З огляду на вимоги до грунту та українського клімату,  вирощування лохини вимагає додаткового поливу. Відсутність опадів у період дозрівання сильно впливає на врожайність і розмір плодів.   Вода є одним з основних факторів, що обмежують можливість вирощування лохини на грунтах, які погано поглинають вологу. Зокрема, відразу після посадки і в перший рік вирощування  лохина своєю дрібною та щільною кореневою системою дуже реагує на дефіцит води.

  Мульчування

 Найкращим підстилковим матеріалом є тирса з дерев хвойних порід або кора сосни. Перевагою використання підстилкового матеріалу є те, що він обмежує розвиток бур’янів, а також створює  найкращі природні умови для росту і плодоношення. Рослини тоді рідше страждають від значної втрати води і відсутності поживних речовин. Використання мульчі призводить до того, що pH грунту зберігається тривалий час на належному рівні.

  Підживлення

 Правильно проведене підживлення повинне грунтуватися на точних хімічних аналізах грунту і листя, а також візуальній оцінці рослин. Дефіцит або надлишок мінеральних речовин буде проявлятися затримкою чи надмірним зростанням кущів, плямами на листках, зменшення розміру листя або плодів, і навіть всиханням верхівок пагонів.

 Початкове підживлення азотними добривами проводиться відразу після посадки рослин (після початку вегетації). Відповідна доза азоту визначається в залежності від родючості грунту, віку рослин чи відповідного підстилкового матеріалу. У перші роки застосування цього виду добрив слід пам’ятати про підвищення дози азоту (50-100%), якщо підстилковим матеріалом являється тирса. Коли після кількох років підстилковий матеріал пройде процес мінералізації, доза азоту може бути знижена.

 Вирощуючи лохину високу рекомендується використовувати сульфат амонію. Він є фізіологічно кислим, добре поглинається грунтом і слабо вимивається. Вносити добриво краще всього в два етапи, щоб не зашкодити надто великою дозою за один раз. Азотне добриво у вигляді сульфату амонію слід застосовувати кожен рік.

 Калійні і фосфорні добрива додаються на підставі результатів хімічного аналізу грунту. Якщо на плантації є доступна зрошувальна лінія, грунт можна підживлювати, подаючи добриво одночасно з водою. Такий метод підживлення є дуже ефективним, так як добрива доставляються в невеликих дозах, прямо до коріння.

  Обрізка

 З моменту висадки кущів до 4 року рекомендується проводити санітарну обрізку, тобто видалення хворих, слабких, механічно пошкоджених або змерзлих пагонів. Проріджування та омолодження слід виконувати, починаючи з 5-го року після посадки кущів, вкорочуючи або обрізаючи повністю старі, сильно ущільнені пагони. Найкращим періодом для обрізання є кінець зими і початок весни, коли вже немає сильних морозів. У цьому випадку можна розпізнати змерзлі пагони, а наявність бруньок сприяє правильному вибору розмірів обрізання.

  Захист

  З огляду на довготривалий характер вирощування чорниці високорослої перевірка плантації і видалення уражених рослин є необхідною умовою для підтримки здорового стану рослин. Дуже   важливим є виявлення і видалення рослин з проявами вірусних захворювань, а також з ознаками гнилі та завмирання пагонів. Перевірка в безлистовий період є простішою, тому що ознаки   хвороби на пагонах добре помітні і їх можна без проблем видалити. Велике значення має правильний вибір місця під плантацію, що забезпечує правильний ріст рослин. Слабкі рослини, та ті, які   перебувають у поганому стані, є уразливими до атак деякими патогенами. Також вони частіше зазнають негативного впливу від морозів, тому стають більш чутливі до зараження.

  Дуже важливим фактором у вирощуванні, є видалення уражених пагонів. Невиконання цієї процедури може зіпсувати всі кущі. Щоб лікування було ефективним, необхідно обрізати кущі нижче   місця з симптомами розвитку хвороби. Видалення хворих пагонів, листя, цвіту і ягід на плантації знижує ймовірність захворювання в наступні роки.

  Бур’яни

  Лохину слід садити на ділянці, на якій немає багаторічних бур’янів. Тому боротьбу з ними краще всього почати вже за два сезони до закладки плантації. Хороші результати досягаються завдяки використанню гербіцидів контактної групи, які використовуються для зелених бур’янів висотою принаймні 10-15 см.

  Плодоношення та збір ягід

  Сорти чорниці високрослої цвітуть з другої половини травня до червня, а плоди починають достигати з початку липня до кінця вересня. В середньому з одного сорту збирають ягоди 2-4 тижні. До   збирання урожаю приступають після того, як даний сорт набуває типового забарвлення. Плоди дозрівають нерівномірно, тому слід збирати їх 3-4 рази з проміжком у кілька днів.

Урожай з одного куща в період плодоношення (в залежності від сорту і стану куща) становить від 3 до 10кг з одного куща. Ягоди збирають вручну або механічно. Їх можна зберігати в звичайному   холодильнику на протязі декількох днів після збору.